top of page
  • Zdjęcie autoraMyślę, czuję, jestem

A ty? Umiesz zbudować dobrą relację z innymi?

Budowanie relacji z innymi to umiejętność, dzięki której człowiek może prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Dobre i trwałe relacje dają nam wiele korzyści, m.in. satysfakcję i szczęścia, jednak aby to osiągnąć, trzeba najpierw je prawidłowo budować.


Podstawy budowania relacji


Jedną z podstawowych kompetencji wpływającą na relacje jest skuteczna komunikacja. Oznacza ona m.in. jasne przekazywanie komunikatu, szczerość, otwartość, a także szacunek do drugiej osoby. Jak zbudować dobrą relację?


Komunikacja oparta na Porozumieniu bez Przemocy


Komunikacja ta opiera się na kilku etapach: obserwacji, nazywaniu uczuć, wyrażeniu potrzeb i wyrażeniu prośby. Najpierw skupiamy się na tym, co widzimy, np. „Widzę, że się do mnie nie odzywasz”, później mówimy, co czujemy „czuję się z tym źle”, następnie próbujemy przekazać swoją potrzebę „Potrzebuję wyjaśnienia”, ostatnim krokiem jest prośba, np. „Proszę, powiedz mi, czy coś się stało”. Taki model komunikacji sprawia, że możemy uniknąć konfliktów oraz lepiej się zrozumieć. W praktykowaniu Porozumienia bez Przemocy może pomóc lista uczuć i potrzeb wywieszona w widocznym miejscu lub zapisana na telefonie, tak aby mieć ją pod ręką.

Słuchaj

Jeśli chcesz zbudować dobrą relację, musisz nauczyć się słuchać uważnie i aktywnie, ponieważ każda osoba chce być wysłuchana, a przez to zrozumiana. Dlatego pamiętaj o tym, aby nie przerywać drugiej osobie, słuchać uważnie — to możesz okazać poprzez kontakt wzrokowy i potakiwanie. Ważne jest też zadawanie pytań, a jeśli nie zgadzasz się ze swoim rozmówcą — poinformuj go o tym.


Nie oceniaj i zrozum innych


Ocenianie, czy też osądzanie jest często normalnym elementem w życiu, jednak warto się od tego wstrzymać. Pochopne ocenianie sprawia, że jesteśmy negatywnie nastawieni i postrzegani. Aby pomóc sobie powstrzymać się od osądzania, możesz postarać się zrozumieć innych, ich potrzeby, a także zaakceptować ich inność. Każdy człowiek jest inny i wpływa na to wiele czynników. Może rodzice nie są źli, tylko przytłoczeni obowiązkami z pracy? A koleżanka w szkole nie jest nieśmiałą dziwaczką, tylko ma ciężką sytuację w domu? Zamiast oceniać, spróbuj się najpierw dowiedzieć jak najwięcej o drugiej osobie.


Doceniaj


Zamiast oceniać — doceniaj! Szczere okazywanie wdzięczności drugiej osobie jest elementem, dzięki któremu możesz zbudować naprawdę silną i trwałą relację. Każdy lubi czuć się doceniony, dzięki temu inni będą chcieli wracać do kontaktu z Tobą, bo będą czuli się przy Tobie dobrze. Okazywać wdzięczność możesz na wiele sposobów. Podziękuj mamie, że pozmywała za Ciebie naczynia, powiedz jej, że ją kochasz i doceniasz jej starania. Podziękuj kolegom za pomoc przy zadaniu, powiedz, że są świetnymi kumplami i doceniasz ich wiedzę. Poza tym wszystkim pamiętaj również o szacunku i szczerości, bo tylko dzięki temu zbudujesz wartościową relację.


Mamy nadzieję, że ten artykuł Wam się spodoba! Jeśli tak, podzielcie się tym w komentarzach!

2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kompetencje społeczne (relacje z innymi)

Empatia: zdolność odczuwania stanu emocjonalnego innych, bycie świadomym ich uczuć, potrzeb i wartości, czyli rozumienie innych i bycie wrażliwym na ich uczucia; postawa skupienia się na pomaganiu i w

Comments


bottom of page