top of page
  • Zdjęcie autoraMyślę, czuję, jestem

Jak radzić sobie z emocjami w relacjach z innymi?

Każdy człowiek codziennie odczuwa różne emocje. Jest to naturalne, ale często ciężko jest nad nimi zapanować, zwłaszcza w szkole, podczas spotkań z rówieśnikami, nauczycielami, czy też w domu w kontakcie z rodzicami. Warto zastanowić się, czym właściwie są emocje i jak sobie z nimi radzić w relacjach międzyludzkich.


Emocje


Emocje to uczucia, które pojawiają się w konkretnych sytuacjach. Są odpowiedzią na pewne wydarzenia, bodźce, komunikaty. Mogą być pozytywne, takie jak: szczęście, miłość, spokój, ale także negatywne, czyli: smutek, lęk, gniew. Emocje pełnią ważną rolę w życiu każdego człowieka, wpływają na nasze myśli i zachowania, a także motywację i relacje z innymi ludźmi.


Jak radzić sobie z emocjami w relacjach z innymi?


Często w relacjach z innymi możemy odczuwać trudne emocje, z którymi nie możemy sobie poradzić. Jednak opanowanie ich jest kluczowe w budowaniu dobrych relacji.

Poniżej przedstawiamy sposoby, jak radzić sobie z emocjami:


Rozpoznaj swoje emocje i nazwij je


Rozpoznawanie swoich emocji jest pierwszym krokiem do ich zrozumienia i zapanowania nad nimi. Często wydaje nam się, że czujemy jedno, podczas gdy w rzeczywistości czujemy coś innego. Możemy myśleć, że czujemy złość, podczas gdy naprawdę czujemy się zranieni. Dlatego zastanów się, co dokładnie czujesz i się jak silne są te emocje.


Poczuj i zaakceptuj swoje emocje


Gdy już wiesz, co dokładnie odczuwasz, zaakceptuj to. Poczuj, co się dzieje z Tobą, gdzie w ciele odczuwasz te emocje i daj im trochę czasu na pobycie. Nie walcz z nimi, bo prędzej czy później i tak nad Tobą zapanują.


Spróbuj rozładować emocje


Nie pozwól na to, aby emocje pozostały w Tobie i Cię dręczyły. Pamiętaj, żeby nie rozładowywać emocji na drugą osobę — nie krzycz, nie bij. Jak inaczej możesz to zrobić? To zależy od emocji, jaką odczuwasz. Jeśli czujesz smutek, możesz po prostu się wypłakać. Jeśli czujesz złość, świetnie sprawdzi się aktywność fizyczna. Jeśli emocje Cię przytłaczają, możesz je wypisać na kartce, opisać całą sytuację lub porozmawiać o tym z bliską osobą.


Zrozum co wywołało tę emocję


Gdy już wiesz, jaką emocję odczułeś i ją zaakceptowałeś, możesz zastanowić się, co właściwie ją wywołało. Jakie konkretnie słowa lub czyny drugiej osoby, sprawiły, że poczułeś się tak, a nie inaczej? Czy była to sytuacja, której można było uniknąć? Czy to nie pierwsza taka sytuacja? Jak zwykle reagujesz na podobne sytuacje i czy można zrobić to inaczej? Możesz odpowiedzieć sobie na te pytania np. na kartce, tak aby poukładać swoje myśli, spojrzeć na nie, zrozumieć i utrwalić.


Gdy to możliwe, spróbuj wprowadzić zmiany


Dobrym sposobem jest rozmowa z drugą osobą o danej sytuacji. Wytłumaczenie jej jak się poczułeś i co wywołało w Tobie dane emocje. Ty również wysłuchaj drugiej osoby, zapytaj się, czemu się tak zachowała, dlaczego coś powiedziała. Możliwe, że takie wzajemne zrozumienie sprawi, że podobna sytuacja się nie wydarzy.


Pamiętaj, że zrozumienie siebie i innych jest kluczowe w relacjach. W ten sposób można dbać o nie i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Możesz ćwiczyć rozumienie swoich emocji, np. poprzez prowadzenie dziennika - opisuj w nim różne sytuacje, oraz emocje, które Ci towarzyszyły.


W rozładowaniu emocji, może pomóc Ci aktywność fizyczna - ćwiczenia, sport, taniec, ale także zajęcia artystyczne - malowanie, rysowanie oraz pisanie - przelewanie swoich myśli na papier.

3 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kompetencje społeczne (relacje z innymi)

Empatia: zdolność odczuwania stanu emocjonalnego innych, bycie świadomym ich uczuć, potrzeb i wartości, czyli rozumienie innych i bycie wrażliwym na ich uczucia; postawa skupienia się na pomaganiu i w

Comments


bottom of page